O nas

Francuskie korzenie

Historia nowoczesnej żyłki zaczyna się w 1938 roku kiedy niemiecka firma IG Farben opracowała jeden z pierwszych polimerów : perlon. Do lat 90 był on produkowany przez jednego z jej spadkobierców, firmę Bayer.

W 1935 roku amerykańska firma Dupont stworzyła nylon, z którego zaczęto w 1940 wyrabiać pończochy i rajstopy. Z nylonu zaczęto robić też żyłki oraz włókno do tkanin. Rynek wędkarski przyjął z zainteresowaniem nowy produkt, który charakteryzował się niespotykaną dotąd miękkością i wytrzymałością.

W 1943 roku francuska firma Rhône-Poulenc wypuściła na rynek żyłkę nawiniętą na szpulkę pod nazwą „koński włos”. Tak rozpoczęła się historia jednej z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie produkcji żyłki wędkarskiej. Aby stworzyć lepszy produkt, bardziej wytrzymały, elastyczny oraz o lepszych parametrach rozciągu i zrywu, zaczęto używać tzw. kopolimerów. W owym czasie firma sukcesywnie podbijała rynek europejski. Nieistniejący już francuski koncern – Rhône-Poulenc, został utworzony w 1928 roku przez fuzję Societe chimique des usines du Rhône (1895) oraz przedsiębiorstwa Poulenc Freres. Grupa działa do 1999 roku kiedy nastąpił jej podział na część farmaceutyczną oraz część chemiczną (Rhodia). Żyłki SNECK były produkowane przez francuską firmę Rhodia (wcześniej Rhône-Poulenc) do 2006 roku. Gdy chemiczny koncern wycofał się z produkcji żyłek ,firma SJS Pologne Sp. z o.o odkupiła linię technologiczną by kontynuować produkcję na terenie Polski. Po długich negocjacjach SJS nabyło dwie nowoczesne linie do produkcji żyłki oraz, co najważniejsze, cały know-how z dokumentacją oraz historią sięgającą lat 40 ubiegłego wieku.

Polska tradycja

Od 1990 roku polska firma SJS Pologne Sp. z o.o była dystrybutorem żyłki SNECK, produkowanej we Francji. W związku z rosnącym wolumenem sprzedaży oraz wycofaniem się francuskiej fabryki z produkcji żyłki wędkarskiej, firma SJS postanowiła sama produkować żyłkę i tym samym uniezależnić się od dostawców oraz uzyskać lepszą cenę gotowego produktu. Firma złożyła w 2000 roku ofertę kupna od ówczesnego właściciela, firmy Rhodia, fabryki żyłki wraz z całą technologią oraz zapleczem maszynowo- technicznym. Podpisanie kontraktu miało miejsce w 2006 roku, a spółka umieściła przeniesioną fabrykę w Gorzowie Wlkp., na terenach obecnego Stilonu SA.

Po rozpoczęciu próbnych produkcji, SJS Pologne nawiązało współpracę z najlepszymi technologami z Francji oraz z Japonii w celu stworzenia najlepszej żyłki na rynku. Było to o tyle łatwiejsze. że firma dysponowała i dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, zbudowanym na zamówienie we Włoszech i specjalnie przystosowanym do produkcji żyłek wędkarskich. Po kilku latach prób i badań udało się stworzyć rewolucyjny produkt na bazie rzadkiego i drogiego kopolimeru, specjalnie opracowanego przez japońską firmę dla SJS Pologne. Żyłki SNECK charakteryzują się obecnie niespotykaną wytrzymałością przy jednoczesnej miękkości. Prowadzimy jednak wciąż badania nad podniesieniem wytrzymałości przez maksymalne rozciągnięcie włókien przy jednoczesnym pokrywaniu ich sztucznym jedwabiem. Specyficzny „coating” czyli pokrycie żyłki daje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i powstawanie tzw.  zadziorów. Można powiedzieć, że z każdym dniem oferowany produkt jest coraz lepszy.

Opracowaliśmy też unikalną technologię „blendu” klasycznego polimeru z polifluorkiem winylidenu (PVDF) czyli tak popularnym ostatnio fluorocarbonem. Uzyskany produkt posiada wszystkie zalety żyłki klasycznej i fluorocarbonu bez ich wad.

Należy również wspomnieć o kolorystyce. Stworzone na specjalne zamówienie przez producentów francuskich i niemieckich barwniki oraz dodatki pozwalają uzyskać specyficzny poblask żyłki i co najciekawsze, efekt zmiany koloru w zależności od kąta podania promieni słonecznych. Są to kolory bardzo popularne w Polsce, Czechach oraz w Rosji. Posiadamy oczywiście w ofercie klasyczne kolory jak fluo, czarny czy też niebieski. Ostatnio proponujemy żyłki przezroczyste o aspekcie „kryształu” które naszym zdaniem są najbardziej uniwersalne i charakteryzują się największą ”łownością”.

Możemy z dumą stwierdzić, że jesteśmy spadkobiercami blisko stuletniej tradycji produkcji włókien, tradycji, zaznaczmy to – europejskiej.  Jednocześnie na bazie tej tradycji udało się nam stworzyć gamę unikalnych, nowoczesnych produktów, które śmiało mogą iść w parze z technologią XXI wieku,lotów na Marsa, komputeryzacji i internetu.

Zalety żyłki SNECK

Współczesne żyłki  nylonowe wysokiej jakości są produkowane przy użyciu kopolimerów. Firma Sneck poszła o krok dalej i używa do ekstruzji i polimeryzacji włókna terpolimeru; specjalnego, robionego na zamówienie kompozytu trzech różnych polimerów, których ilość i proporcja różni się w zależności od docelowego typu żyłki. W efekcie produkujemy żyłki o niespotykanych parametrach łączących w sobie zalety trzech podstawowych materiałów używanych do łowienia: nylonu, flurocorbonu i plecionki PE.

Jeśli chodzi o wytrzymałość żyłek Sneck na zerwanie liniowe (bez węzła) na „sucho” przy testach dynamometrycznych, zbliża się ono do najlepszych plecionek PE, przekraczając nieznacznie wytrzymałość najlepszych włókien FC.

Utrata wytrzymałości w próbie rozciągania NA MOKRO

ŻYŁKI SNECK 20%
FLUOROCARBON 25%
PLECIONKA 50%
Wyniki badań wytrzymałości dynamometrycznej na węźle podwójnym lubryfikowanym

Zerwanie liniowe na „mokro”: FC. plecionka i żyłka wykazują podobne tendencje. Mimo wysokiej absorpcji wody przez nylon utrzymuje on wysoką wytrzymałość w związku z pojawieniem się tzw. „amortyzatora”. Żyłka rozciąga się od 15 do 20%, jest bardziej elastyczna, miękka, lepiej przechodzi przez przelotki. Zalety te są ewidentne dla każdego wędkarza, żyłka „pracując” na swojej długości, od kołowrotka aż po haczyk pozwala lepiej zacinać, prowadzić, wreszcie wyciągać zdobycz. Wytrzymałość żyłek tym samym zwiększa się w realnych warunkach łowienia (uwzględniając oczywiście umiejętności wędkarza) kilkukrotnie. W Internecie można znaleźć wiele przykładów (zatwierdzonych przez IGFA) złowienia ryb pięcio a nawet dziesięciokrotnie cięższych niż wykazywały by to testy laboratoryjne wytrzymałości żyłek. Nawet najcieńsza żyłka Sneck pozwala na udane połowy dużych okazów.

Należy podkreślić, że żyłki SNECK nie są, w przeciwieństwie do 80% żyłek na rynku, przegrubione. Żyłki mają faktycznie taki przekrój jak na etykiecie. Technologicznie dopuszcza się wahania średnicy o ± 0,002 mm.

ŻYŁKA LEGENDA

Na każdy typ połowu

Aktualne promocje